1 lipca 2025

Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego
Nadzwyczajne Zebranie Generalne, 2025

PRZESŁANIE KOŃCOWE

„….. a uczniów napełniało wesele i Duch Święty.” (Dz 13, 52).

 

Wkrótce po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, z radością i nadzieją w sercach, my, członkowie Nadzwyczajnego Zebrania Generalnego, prowadzeni przez Ducha Świętego, przeżyliśmy głębokie doświadczenie Wieczernika. Zgromadzenie, zorganizowane z wielką uwagą i troską przez Sekretarza Generalnego, s. Helenę Marques Pimenta, przy współpracy członków Sekretariatu Generalnego, odbyło się w trybie hybrydowym, od 9 do 10 czerwca 2025 roku. Ośmiu uczestników było obecnych w Rzymie, w Domu Prowincji Włoskiej SAC – Królowej Apostołów – przy via Ferrari 1. Pozostałych 24 członków uczestniczyło w zebraniu online. W sumie było 32 uczestników z 34, którzy mieli prawo wziąć udział w Nadzwyczajnym Zebraniu Generalnym.

W przemówieniu inauguracyjnym ks. Jacob Nampudakam SAC, przewodniczący Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, przedstawił uczestnikom główne powody zwołania Nadzwyczajnego Zebrania Generalnego. Wspomniał, że zostało ono zwołane w odpowiedzi na prośbę Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia w sprawie modyfikacji niektórych artykułów Statutu Generalnego. Modyfikacje zostały przedstawione go głosowania. Drugim powodem było przygotowanie do Zwyczajnego Zebrania Generalnego, które odbędzie się w dniach 7-14 września 2025 r. w Rzymie. Kolejną ważną kwestią były finanse, ponieważ jak wiemy Zjednoczenie zależy od składek swoich członków.

Odnosząc się do Art. 1 Statutu Generalnego, przewodniczący w swoim przemówieniu inauguracyjnym przypomniał, że Zjednoczenie jest darem Ducha Świętego, darem dla całego Kościoła. Jest wspólnotą wiernych, która zjednoczona z Bogiem i między sobą, zgodnie z charyzmatem św. Wincentego Pallottiego, promuje współodpowiedzialność wszystkich ochrzczonych za ożywienie wiary i rozpalenie miłości w Kościele i w świecie oraz doprowadzenie wszystkich do jedności w Chrystusie”. Nie ma wątpliwości, że jesteśmy odpowiedzialni za uczynienie wszystkiego, co możliwe w Zjednoczeniu, aby uczynić go żywym i apostolsko owocnym.

Ponadto wyjaśnił wszystkim, że Zebranie Nadzwyczajne zostało zwołane w celu dostosowania Statutu Generalnego do Dekretu z Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia z dnia 11 czerwca 2021 r., który reguluje sprawowanie władzy w międzynarodowych stowarzyszeniach wiernych, stowarzyszeniach prywatnych oraz w stowarzyszeniach podlegających bezpośredniemu nadzorowi tej dykasterii. Dostosowanie to pociągnęło za sobą modyfikację dużej części rozdziału IV Statutu Generalnego dotyczącej struktury Zjednoczenia.

Modyfikacje, które wymagały złożonej i szczegółowej pracy trwającej około dwóch lat z zaangażowaniem całego Zjednoczenia w różnych jego elementach (GRK i KRK), zostały przygotowane przez Międzynarodową Komisję Prawną i przedstawione Nadzwyczajnemu Zebraniu Generalnemu przez wiceprzewodniczącą (również przewodniczącą Komisji Prawnej), Gabriellę Acerbi. Prace nad zatwierdzeniem nowego tekstu Statutu Generalnego pochłonęły większość dostępnego czasu, zatwierdzając jeden po drugim zmodyfikowane artykuły – te wprowadzone od podstaw, a także całe teksty.

Dyskusje i dzielenie się miały charakter wymiany pomysłów w atmosferze szacunku dla każdego. Było wiele do rozeznania i przemyślenia. Wśród różnych zmian, Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia nalegała na zwiększenie liczby uczestników Zebrania Generalnego Zjednoczenia, aby zwiększyć reprezentację i udział członków. Zjednoczenie przychyliło się do tę prośby, ponieważ jest to dla jego własnego dobra. Będzie to przydatne dla szerokiej wymiany pomysłów i zrozumienia naszej odpowiedzialności za wzrost i misję naszej duchowej Rodziny. Co więcej, wnioskowane zmiany nie dotyczą jedynie norm prawnych, ale stanowią kolejny krok w kierunku większej świadomości równej godności i odpowiedzialności członków w życiu charyzmatem pozostawionym przez św. Wincentego Pallottiego, a także szerszego i silniejszego przylgnięcia do synodalności, tym samym do obecnego stylu życia Kościoła powszechnego.

Ponadto, odczytywanie znaków czasu, dogłębne studium Statutów Generalnych jako wytycznych dla życia Zjednoczenia powinno być zadaniem dla wszystkich członków, aby poznawać nasze miejsce w Zjednoczeniu, budować naszą komunię i naszą współodpowiedzialność. Musimy również znaleźć sposoby na aktualizację apostolatu zgodnie z pragnieniem naszego Założyciela, szanując naszą naturę: Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego.

Kolejnym powodem zwołania tego Nadzwyczajnego Zebrania było przygotowanie Zwyczajnego Zebrania generalnego, które odbędzie się w dniach 7-14 września 2025 r. w Rzymie i po raz pierwszy odbędzie się zgodnie z nowymi zasadami zawartymi w zmienionym Statucie Generalnym.

Ostatnim zagadnieniem było zwrócenie szczególnej uwagi na aspekty finansowe, które wymagają zaangażowania ze strony członków, tak aby wkład był sprawiedliwy.

Jako członkowie Nadzwyczajnego Zebrania Generalnego czuliśmy się zaszczyceni, że zostaliśmy wezwani do uczestnictwa w tym wydarzeniu, aby wspólnie ze wszystkimi członkami Zjednoczenia budować przyszłość naszej Rodziny Pallotyńskiej.

Na zakończenie Ksiądz Zenon Hanas – Asystent Kościelny Zjednoczenia – zwrócił naszą uwagę na fenomen „zaproszenia”, które jest sercem ewangelicznej metody Jezusa Chrystusa, w celu budowania Królestwa Bożego. Będąc zaproszonym, musimy odpowiedzieć. Wincenty Pallotti pragnął zaprosić wszystkich do ożywienia wiary, rozpalenia miłości oraz umocnienia jedności wśród wszystkich ludzi. Zatem nie tylko ważne jest poznanie jego osoby, ale także poznanie i uczynienie jego wizji swoją własną. Dla nas, córek i synów św. Wincentego Pallottiego, to wezwanie powinno być ważne i stać się naszą codzienną misją.

Wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim uczestnikom za udział w Zebraniu, za pokonanie niedogodności spowodowanych różnymi strefami czasowymi. Dziękujemy również członkom prezydium, moderatorom, sekretarzom, tłumaczom, skrutatorom i ekspertom technicznym. Przede wszystkim jesteśmy wdzięczni ks. Nicoli Gallucciemu i jego wspólnocie za przyjęcie nas w swoim domu i zapewnienie nam komfortowego pobytu.

Oczekując na kolejne Zwyczajne Zebranie Generalne ZAK, czujemy, że św. Wincenty Pallotti, nasz założyciel, jest zawsze naszą inspiracją, a Maryja Królowa Apostołów jest naszym wzorem mówienia „tak” woli Bożej na naszej drodze różnych powołań i misji. Ogarnijmy w naszych intencjach modlitewnych ten świat, który potrzebuje pokoju, abyśmy i my mogli być narzędziami pokoju, gdziekolwiek jesteśmy i dokądkolwiek się udajemy.

Niech Bóg błogosławi wszystkich członków Zjednoczenia, wzbudzając ducha zaangażowania, gorliwości oraz większą świadomość charyzmatu naszej duchowej rodziny.

 

Rzym, 9-10 czerwca 2025 r.
S. Liberata Niyongira, SAC, Mark Brolly
członkowie Nadzwyczajnego Zebrania Generalnego